Rozdział l Postanowienia ogólne
§1
Stowarzyszenie nosi nazwę Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa w skrócie PTChK, zwane w dalszej części Statutu Towarzystwem.
§2
Terenem działalności Towarzystwa jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą miasto Zakopane.
Miejscem pracy Zarządu Głównego jest aktualne miejsce pracy Prezydenta Zarządu Głównego Towarzystwa.
§3
Towarzystwo jest stowarzyszeniem użyteczności publicznej i stawia sobie za cel działalność naukową, dydaktyczną i społeczną w dziedzinie medycyny, obejmującą rozpoznanie, profilaktykę i leczenie wszystkich schorzeń i deformacji kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem metod chirurgicznych.
Towarzystwo ma charakter interdyscyplinarny.
§4
Towarzystwo jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie prawa o stowarzyszeniach, posiada osobowość prawną, a jego działalność opiera się na pracy społecznej członków.
§5
Towarzystwo ma prawo powoływania Oddziałów Terenowych i Sekcji Naukowych.
§6
- Towarzystwo ma prawo używania pieczęci i znaków.
- Towarzystwo ma prawo do posiadania oficjalnego portalu internetowego, zarejestrowanego pod domeną www.ptchk.pl.
§7
Towarzystwo może być członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń o pokrewnym charakterze i celach działania.
Rozdział II
Cele i działalność Towarzystwa.
§8
Celem Towarzystwa jest:
- Dążenie do zrzeszenia lekarzy oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniam leczenia schorzeń i deformacji kręgosłupa.
- Upowszechnianie wśród członków najnowszych zdobyczy nauki, podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych, zachęcanie do pracy naukowej.
- Organizowanie kształcenia podyplomowego oraz współdziałanie w tworzeniu programów kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami i władzami.
- Udzielanie pomocy członkom Towarzystwa w ich pracy zawodowej i naukowej.
- Współpraca z władzami i organami administracji państwowej i samorządowej, mediami i innymi podmiotami w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, organizacyjnych i zasad finansowania procedur w reprezentowanej specjalności.
- Tworzenie i wdrażanie standardów postępowania w schorzeniach, urazach i deformacjach kręgosłupa.
- Rozwijanie i inicjowanie wymiany doświadczeń klinicznych i badań naukowych na temat profilaktyki i leczenia wszystkich schorzeń i deformacji kręgosłupa.
- Rozwijanie badań podstawowych i klinicznych w zakresie schorzeń kręgosłupa oraz związanych z tym problemów.
- Inspirowanie ruchu wydawniczego z zakresu chirurgii kręgosłupa, propagowanie wiedzy o schorzeniach kręgosłupa wśród innych specjalności i współpraca z innymi towarzystwami w rozwiązywaniu zagadnień interdyscyplinarnych.
- Organizowanie współpracy naukowej i specjalistycznej z towarzystwami zagranicznymi oraz reprezentowanie polskich chirurgów kręgosłupa za granicą.
§9
Cele te realizuje Towarzystwo przez:
- Organizowanie co najmniej co 2 lata Zjazdów Naukowych.
- Organizowanie zebrań naukowych, sympozjów, dyskusji okrągłego stołu i innych form działalności szkoleniowo-naukowej.
- Organizowanie konkursów naukowych oraz popieranie działalności naukowej wszystkich, a szczególnie młodych członków Towarzystwa.
- Wydawanie własnego czasopisma, jako wydawnictwo samodzielne, lub we współpracy z innym czasopismem naukowym ortopedycznym lub neurochirurgicznym oraz popieranie działalności wydawniczej o tematyce neuroortopedycznej wśród członków Towarzystwa.
- Szerzenie wiedzy popularno – naukowej dotyczącej chirurgii kręgosłupa i upowszechnianie profilaktyki schorzeń kręgosłupa w społeczeństwie.
- Występowanie z opiniami, wnioskami naukowymi i organizacyjnymi dotyczącymi problemów schorzeń kręgosłupa w Polsce do władz i organów administracji państwowej i samorządowej, mediów oraz innych stowarzyszeń i podmiotów.
- Występowanie w sprawach członków Towarzystwa do władz, samorządu lekarskiego i innych stowarzyszeń oraz podmiotów.
- Opracowywanie schematów właściwego postępowania lekarskiego w zakresie leczenia schorzeń kręgosłupa.
Rozdział III
Członkowie Towarzystwa ich prawa i obowiązki
§ 10
Członkami Towarzystwa mogą być:
- lekarze ortopedzi i neurochirurdzy oraz lekarze specjalizujący się w ortopedii i neurochirurgii, lekarze innych specjalności oraz inne osoby fizyczne, zaangażowane naukowo w badania, profilaktykę oraz leczenie schorzeń kręgosłupa i związanych z tym problemów.
- osoby prawne w przypadku członków wspierających.
§ 11
W skład Towarzystwa wchodzą członkowie: zwyczajni, seniorzy, honorowi, korespondenci i członkowie wspierający.
§ 12
- Członkiem zwyczajnym może być lekarz – obywatel polski bądź obywatel innego państwa posiadający prawo wykonywania zawodu w Polsce, specjalista z zakresu ortopedii i neurochirurgii lub innej specjalności, lekarz będący w trakcie specjalizacji oraz inna osoba fizyczna zainteresowana problematyką działalności Towarzystwa, przyjęty na wniosek właściwego Oddziału przez Zarząd Główny na podstawie pisemnej deklaracji oraz posiadający rekomendację dwóch członków zwyczajnych Towarzystwa.
- Członek zwyczajny ma prawo: czynnego i biernego wyboru władz Towarzystwa, uczestniczenia we wszystkich zebraniach naukowo – dydaktycznych i imprezach organizowanych przez Towarzystwo oraz korzystania ze wszystkich uprawnień wynikających z postanowień Statutu.
- Aktualna lista członków zwyczajnych Towarzystwa jest prowadzona przez Sekretarza i umieszczana na stronie internetowej PTChK.
§ 13
- Członkiem seniorem zostaje na własną prośbę członek Towarzystwa, który przeszedł na emeryturę lub stalą rentę inwalidzką.
- Członkowie seniorzy posiadają wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem biernego prawa wyborczego i są zwolnieni od uiszczania składek członkowskich oraz opłat zjazdowych.
- Aktualna lista członków seniorów Towarzystwa jest prowadzona przez Sekretarza i umieszczana na stronie internetowej PTChK.
§ 14
- Członkostwo honorowe nadaje na wniosek Zarządu Głównego Walne Zebranie Członków osobom szczególnie zasłużonym dla Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa lub do rozwoju wiedzy o profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa.
- Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego z wyjątkiem biernego prawa wyborczego i jest zwolniony z obowiązku płacenia składek członkowskich i opłat zjazdowych.
- Członkostwo honorowe może być cofnięte jedynie przez Walne Zebranie Członków na wniosek Sądu Koleżeńskiego.
- Aktualna lista członków honorowych Towarzystwa jest prowadzona przez Sekretarza i umieszczana na stronie internetowej PTChK.
§ 15
- Członkiem korespondentem może być obywatel innego państwa, który czynnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Chirurgii Kręgosłupa.
- Członka korespondenta powołuje Zarząd Główny na wniosek Zarządu Oddziału lub Sekcji Naukowej.
- Członek korespondent nie posiada uprawnień wynikających z postanowień Statutu.
- Tytułu członka korespondenta może pozbawić jedynie Walne Zebranie Członków na wniosek Sądu Koleżeńskiego.
- Aktualna lista członków korespondentów Towarzystwa jest prowadzona przez Sekretarza i umieszczana na stronie internetowej PTChK.
§ 16
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, która w pisemnym zgłoszeniu zadeklaruje stałą roczną składkę na cele Towarzystwa.
- Uchwałę o przyjęciu na członka wspierającego podejmuje Zarząd Główny.
- Członek wspierający nie posiada czynnego i biernego prawa wyborczego.
- Członek wspierający ma prawo korzystania z pomocy i urządzeń Towarzystwa.
- Członek wspierający może zostać pozbawiony członkostwa po dwuletnim okresie niepłacenia zadeklarowanych składek.
- Aktualna lista członków wspierających Towarzystwa jest prowadzona przez Sekretarza i umieszczana na stronie internetowej PTChK.
§ 17
- Członek zwyczajny ma obowiązek:
a) przestrzegania postanowień statutu oraz uchwał władz i Regulaminów wewnętrznych Towarzystwa,
b) aktywnego uczestniczenia w pracach Towarzystwa, realizacji celów statutowych i uczestniczenia w Zjazdach Naukowych.
c) przestrzegania norm współżycia wewnątrz Towarzystwa i etyki zawodowej,
d) regularnego opłacania składek członkowskich,
e) powiadamiania władz właściwego Oddziału Terenowego lub Zarządu Głównego o zmianach danych personalnych, adresowych i teleadresowych, w tym adresu poczty elektronicznej;
- Członkostwo w każdym przypadku ustaje na skutek:
a) dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego pisemnie właściwemu Zarządowi Oddziału lub Zarządowi Głównemu,
b) śmierci członka,
c) wykluczenia uchwałą Walnego Zebrania Członków na wniosek Sądu Koleżeńskiego za działalność na szkodę Towarzystwa lub w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych,
d) skreślenia z listy członków decyzją Zarządu Głównego na wniosek Zarządu Oddziału w przypadku zalegania z opłatą składek członkowskich ponad dwa lata o ile obowiązek ten wynika z postanowień niniejszego Statutu.
- Ponowne przyjęcie do Towarzystwa na członka zwyczajnego po uprzednim wystąpieniu przyczyny wymienionej w § 17 ust. 2 punkt a i punkt c, wymaga postępowania jak w przypadku pierwszorazowego przyjęcia (§ 12 punkt 1). W razie ustania członkostwa z przyczyny wskazanej w § 17 ust. 2 punkt d, członkostwo zwyczajne i nadzwyczajne może być wznowione decyzją Zarządu po opłaceniu zaległych składek członkowskich.
- Od uchwały Zarządu Głównego przysługuje członkowi prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków.
Walne Zebranie Członków
§ 19
Najwyższą władzą Towarzystwa jest Walne Zebranie Członków. Walne Zebranie może być Zwyczajne i Nadzwyczajne.
§ 20
Uprawnienia Walnego Zebrania Członków obejmują:
- uchwalenie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Towarzystwa,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
- podejmowanie uchwał w sprawie udzielania absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej,
- podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd Główny,
- uchwalanie wysokości składek członkowskich i budżetu Towarzystwa na następne dwa lata,
- wybór i odwołanie Wiceprezydenta, Sekretarza i Skarbnika,
- wybór raz na dwa lata Redaktora Naczelnego statutowego czasopisma Towarzystwa; do Redaktora Naczelnego zakaz wielokrotnego pełnienia tej samej funkcji nie odnosi się,
- wybór i odwołanie Prezydenta w przypadku innym niż wynikający z § 25 ust.2,
- wybór i odwołanie członków Głównej Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego,
- uchwalanie zmian Statutu,
- nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego i członka korespondenta,
- rozpatrywanie wniosków i odwołań zgłoszonych przez Zarząd Główny, Główną Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński, Zarządy Oddziałów, Sekcje Naukowe lub poszczególnych członków,
- rozstrzyganie o pozbawieniu członkostwa w przypadkach określonych w § 17 ust. 2 pkt. c) na wniosek Zarządu Głównego i Sądu Koleżeńskiego,
- zatwierdzanie regulaminów wewnętrznych.
§ 21
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów osób obecnych, w głosowaniu tajnym lub jawnym, w zależności od postanowień Statutu lub decyzji Walnego Zebrania w tym przedmiocie.
- Uchwały Walnego Zebrania są ważne, jeżeli Zebranie zostało zwołane w sposób przewidziany w niniejszym Statucie.
- Uchwały nie przewidziane w porządku obrad mogą być podejmowane, chyba, że podjęciu takiej uchwały sprzeciwi się co najmniej połowa obecnych na Zebraniu osób z głosem stanowiącym. Postanowienie to nie dotyczy wprowadzania zmian do Statutu.
§ 22
W Walnym Zebraniu Członków biorą udział z głosem stanowiącym członkowie zwyczajni, honorowi i emeryci, z głosem doradczym, członkowie korespondenci i zaproszeni goście oraz członkowie ustępujących władz w kwestiach ich dotyczących. W Walnym Zebraniu Członków mogą brać udział członkowie wspierający z głosemdoradczym.
§ 23
- Zwyczajne Walne Zebranie odbywa się co dwa lata i jest zwoływane przez Zarząd Główny. Zarząd Główny powiadamia członków Towarzystwa co najmniej 6 tygodni przed terminem Zwyczajnego Walnego Zebrania o terminie, miejscu i porządku obrad Zebrania na oficjalnym portalu internetowym Towarzystwa www.ptchk.pl, drogą poczty elektronicznej a także pisemnie listami poleconymi.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane przez Zarząd Główny z własnej inicjatywy, na wspólny wniosek Prezydenta, Wiceprezydenta, Sekretarza i Skarbnika, na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej, na wniosek co najmniej trzech Zarządów Oddziałów lub 50% członków Towarzystwa, złożony na piśmie do Zarządu Głównego. Zarząd Główny powinien zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie wyznaczając jego termin tak, aby przypadał on przed upływem trzech miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku w tym względzie oraz zawiadomić członków Towarzystwa na oficjalnym portalu internetowym oraz pocztą elektroniczną, co najmniej na 6 tygodni przed terminem Zebrania o terminie, miejscu i tematyce, dla której zwołuje się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków.
- W przypadku uchybienia przez członka Towarzystwa obowiązkowi określonemu w § 17 ust. 1 pkt. e) polegającemu na konieczności powiadomienia władz Towarzystwa o zmianach aktualnych adresów, zawiadomienie wysłane na ostatnie zgłoszone przez członka adresy uważa się za prawidłowe.
Zarząd Główny
§ 24
Naczelną Władzą Towarzystwa kierującą jego działalnością w okresie między Walnymi Zebraniami Członków jest Zarząd Główny.
§ 25
- W skład Zarządu Głównego wchodzą: Prezydent, Wiceprezydent, były Prezydent, Sekretarz, Skarbnik oraz dwóch członków zwyczajnych.
- Wiceprezydent, po upływie kadencji Prezydenta lub po jego odejściu z innych powodów, zostaje automatycznie (bez dokonywania przez Walne Zebranie Członków ponownego wyboru) Prezydentem Zarządu Głównego Towarzystwa obecnej lub nowej kadencji. W przypadku wstąpienia na miejsce Prezydenta w trakcie kadencji, po jej zakończeniu Prezydent pełni obowiązki przez następną kadencję.
- Prezydent Zarządu Głównego Towarzystwa po upływie swojej kadencji w dotychczasowym Zarządzie Głównym Towarzystwa staje się automatycznie (bez dokonywania przez Walne Zebranie Członków ponownego wyboru) członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa nowej kadencji, jako były Prezydent.
- Kadencja Zarządu trwa 2 lata, bez możliwości reelekcji na to samo stanowisko.
- Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej i Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego mają prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu Głównego z głosem doradczym.
- Wiceprezydenta, Sekretarza, Skarbnika oraz dwóch członków Zarządu wybiera Walne Zebranie Członków w drodze tajnego głosowania.
- W przypadku zgonu, odwołania lub pisemnej rezygnacji Prezydenta Zarządu Głównego, Prezydentem automatycznie zostaje Wiceprezydent. W przypadku zgonu, odwołania lub pisemnej rezygnacji Sekretarza lub Skarbnika, Zarząd Główny na wniosek Prezydenta powołuje nowych członków na wakujące stanowisko.
- Funkcję Prezydenta i Wiceprezydenta przez kolejne kadencje naprzemiennie sprawują specjalista ortopedii i specjalista neurochirurgii.
§ 26
Do zadań Zarządu Głównego Towarzystwa należy:
- kierowanie działalnością Towarzystwa zgodnie z postanowieniami Statutu, wytycznymi i uchwałami Walnego Zebrania Członków,
- reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
- zarządzanie majątkiem Towarzystwa w ramach uprawnień nadanych przez Walne Zebranie,
- organizowanie co 2 lata Zjazdów Naukowych poprzez powoływanie przewodniczących komitetów organizacyjnych, komisji naukowych, referentów tematów głównych, proponowanie terminów, tematyki i miejsca zjazdów,
- ustalanie z właściwymi władzami zasady udziału Towarzystwa w krajowych, międzynarodowych i zagranicznych zjazdach i imprezach naukowych,
- przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających, skreślanie z listy członków Towarzystwa zgodnie z §17 ust. 2 pkt. d), rozstrzyganie odwołań członków od decyzji Zarządów Oddziałów w sprawach pozbawienia członkostwa,
- powoływanie i rozwiązywanie Oddziałów, Sekcji, komitetów, komisji itp. oraz nadzorowanie ich działalności,
- rozpatrywanie wniosków członków, Oddziałów, Sekcji Naukowych,
- przyjmowanie wniosków i opiniowanie programów specjalizacji w porozumieniu z nadzorem krajowym,
- rekomendowanie Ministrowi Zdrowia oraz samorządowi lekarskiemu kandydatów na specjalistów krajowych i ekspertów krajowych w zakresie chirurgii kręgosłupa,
- występowanie z wnioskami o nadanie członkostwa honorowego, w sprawach nagród i odznaczeń państwowych, powoływania do instytucji naukowych i społecznych o charakterze ogólnokrajowym,
- powoływanie składu Komitetu Redakcyjnego statutowego czasopisma,
- powoływanie komisji problemowych do opracowania, rozwiązania istotnych dla chirurgii kręgosłupa zagadnień.
§ 27
Posiedzenia Zarządu Głównego zwoływane są w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.
§ 28
- Do reprezentowania Towarzystwa na zewnątrz jest uprawniony Prezydent działający razem z innym członkiem Zarządu Głównego.
- W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu sprawami Towarzystwa wymagane jest podjęcie uchwały przez Walne Zebranie Członków.
- Sprawami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są sprawy polegające na rozporządzeniu mieniem Towarzystwa o wartości przekraczającej 50 000 zł.
- Uchwały Zarządu Głównego są podejmowane większością głosów przy obecności co najmniej połowy składu Zarządu Głównego. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezydenta a pod jego nieobecność Wiceprezydenta.
Sąd Koleżeński
§ 31
- Sąd Koleżeński składa się z trzech członków i dwóch zastępców członków wybieranych przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym. Członkowie Sądu Koleżeńskiego wyłaniają ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. Zastępcy członków wchodzą automatycznie w skład Sądu w przypadku zgonu, odwołania lub pisemnej rezygnacji członka Sądu Koleżeńskiego w kolejności wg ilości głosów uzyskanych w czasie wyborów.
- Sąd Koleżeński powołany jest do rozpatrywania sporów między członkami wynikłych w obrębie Towarzystwa i rozpoznaje sprawy natury zawodowej, moralnej i honorowej oraz sprawy na wniosek Zarządu Głównego, Zarządów Oddziałów czy Sekcji.
- Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków, za pośrednictwem Zarządu Głównego, które może uchylić orzeczenie Sądu Koleżeńskiego. Odwołanie musi być przekazane Zarządowi Głównemu w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia Sądu Koleżeńskiego.
Władzami Oddziału są:
- Walne Zebranie Członków Oddziału,
- Zarząd Oddziału,
- Komisja Rewizyjna Oddziału.
§ 32
Główna Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński działają w oparciu o szczegółowe regulaminy zatwierdzone przez Walne Zebranie Członków.
Rozdział V
Oddziały Terenowe
§ 33
Zarząd Główny na wniosek co najmniej 12 członków zwyczajnych Towarzystwa zgłoszony na piśmie może powołać Oddział Terenowy Towarzystwa, zwany dalej Oddziałem, w danej miejscowości – wyznaczając tymczasowego Przewodniczącego, który organizuje zebranie członków Oddziału i przeprowadza wybór Zarządu.
§ 34
Obszar działalności Oddziału i siedzibę ustala Zarząd Główny.
§ 35
Zarząd Oddziału jest zobowiązany w terminie 14 dni od chwili ukonstytuowania się powiadomić Zarząd Główny i organ nadzorujący, właściwy ze względu na siedzibę Oddziału, podając skład Zarządu i adres siedziby.
§ 36
Walne Zebranie Członków Oddziału
§ 37
Walne Zebranie Członków Oddziału:
- Uchwala kierunki działania Oddziału zgodnie z postanowieniami Statutu i uchwałami Walnego Zebrania Członków Towarzystwa.
- Ocenia pracę Zarządu Oddziału i udziela lub odmawia mu absolutorium po wysłuchaniu sprawozdań Zarządu Oddziału oraz sprawozdania i wniosków Komisji Rewizyjnej Oddziału.
- Dokonuje wyboru i odwołuje członków Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej Oddziału.
- Rozpatruje wnioski władz Oddziału i jego członków.
§ 38
- Walne Zebranie Członków Oddziału może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie odbywa się co dwa lata przed upływem kadencji Zarządu Oddziału.
- O terminie, miejscu Zebrania i porządku dziennym Zarząd Oddziału informuje członków na oficjalnym portalu internetowym Towarzystwa www.ptchk.pl, drogą poczty elektronicznej oraz pisemnie listami poleconymi co najmniej 4 tygodnie przed terminem Zebrania.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału może być zwołane z inicjatywy Zarządu Głównego, Zarządu Oddziału, na wniosek Komisji Rewizyjnej Oddziału lub na pisemne żądanie 10 procent członków Oddziału nie później niż 30 dni od zgłoszenia wniosku o konieczności zwołania takiego zebrania.
- O terminie, miejscu i tematyce, dla której zwołuje się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału, Zarząd Oddziału winien zawiadomić członków wraz z zawiadomieniem o terminie zebrania w sposób określony w ust. 3.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków Oddziału zapadają w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od decyzji Walnego Zebrania Członków Oddziału w tym przedmiocie, zwykłą większością głosów osób obecnych.
Zarząd Oddziału
§ 39
- Zarząd Oddziału składa się z Prezydenta, Wiceprezydenta, Sekretarza, Skarbnika i członka Zarządu, wybieranych w sposób tajny na zasadach określonych w § 38 ust.6 niniejszego Statutu.
- Kadencja władz Oddziału trwa dwa lata i rozpoczyna się zawsze 1 stycznia najbliższego roku.
- W Oddziałach liczących więcej niż 20 członków piastowanie poszczególnych funkcji w Zarządzie nie może trwać więcej niż dwie kadencje.
- W przypadku zgonu, odwołania lub pisemnej rezygnacji osoby pełniącej funkcję w Zarządzie Oddziału stosuje się analogicznie zapisy § 25 niniejszego Statutu.
§ 40
Posiedzenie Zarządu Oddziału odbywa się w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. Uchwały Zarządu Oddziału zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezydenta, a pod jego nieobecność Wiceprezydenta.
§ 41
Działalność Zarządu Oddziału obejmuje:
- realizowanie statutowej działalności Towarzystwa,
- organizowanie działalności naukowej i szkoleniowej, na swoim terenie lub we współpracy z innymi oddziałami,
- wnioskowanie do Zarządu Głównego o przyjęcie członków zwyczajnych i członków korespondentów,
- ewidencjonowanie członków i zbieranie składek członkowskich,
- przedkładanie Zarządowi Głównemu corocznych sprawozdań z działalności Oddziału,
- wnioskowanie do Zarządu Głównego w sprawach Oddziału i Towarzystwa.
Komisja Rewizyjna Oddziału
§ 42
Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z trzech członków wybieranych na Walnym Zebraniu Oddziału, którzy wybierają z kolei wśród siebie przewodniczącego. Komisja Rewizyjna Oddziału jest organem kontroli wewnętrznej Oddziału, a w zakres jej działania wchodzi kontrola całokształtu działalności Oddziału ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej. W przypadku zgonu, odwołania lub pisemnej rezygnacji członka Komisji Rewizyjnej Oddziału jej skład uzupełniany jest na wniosek pozostałych członków Komisji spośród członków Oddziału.
Rozdział VI
Sekcje Naukowe
§ 43
Dla rozwijania kierunkowych zainteresowań członków w dziedzinie chirurgii kręgosłupa mogą być tworzone Sekcje Naukowe o charakterze ogólnokrajowym.
§ 44
Zarząd Główny może powołać Sekcję Naukową na pisemny wniosek co najmniej 20 członków zwyczajnych Towarzystwa. Wyznacza tymczasowego przewodniczącego Sekcji, który dobiera sobie sekretarza i zwołuje zebranie organizacyjne Sekcji, która dokonuje w sposób tajny wyboru władz Sekcji.
§ 45
Sekcje naukowe działają na podstawie regulaminów określających władze Sekcji, tryb ich wyboru, odwołania, uzupełniania składu i sukcesji funkcji przewodniczącego, w przypadku jego zgonu, odwołania lub rezygnacji.
§ 46
Działalność Sekcji wspomaga i rozszerza działalność Towarzystwa. Nie może ona podważać autorytetu Towarzystwa i zaburzać realizacji jego celów.
Rozdział VIII
Zmiana Statutu i rozwiązanie się Towarzystwa
§ 48
- Zmiany Statutu można dokonać na Zwyczajnym lub Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków.
- W przypadku konieczności zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w celu zmiany Statutu zebranie takie należy zwołać w sposób wskazany § 23 ust. 1 przewidziany dla zwołania Zwyczajnego Zebrania Członków.
- W zawiadomieniu o terminie i miejscu Zebrania należy zamieścić proponowane zmiany Statutu.
- Uchwałę w sprawie zmian Statutu podejmuje Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów osób obecnych.
§ 49
Uchwalę o rozwiązaniu się Towarzystwa podejmuje Zwyczajne lub Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków w trybie przewidzianym dla zmiany Statutu. Uchwała o rozwiązaniu Towarzystwa określa sposób likwidacji oraz cele, na jakie ma być przeznaczony majątek Towarzystwa.